Marusz Logo
Strona główna
Artykuły
Seriale, daty premier
Kontakt
Promowane artykuły:
Dreamhost i czas warszawski
WinBinder - wprowadzenie
Prosty packer CSS
Zend Studio i Ubuntu
Oficjalny dystrybutor MOTOmed
WebMail Claros Software
Miasto Plusa - bramka napisana w PHP
Płatnik na Laptopie - opis instalacji
Płatnik - przeniesienie programu
Captcha w PHP - prosty przykład
Linux, skrypt txt2srt
Windows, prosta konwersja txt2srt
Linux, NapiProjekt, TXT i SRT

Najlepsza metoda na przeniesienie lub aktualizację programu Płatnik

2007-08-11 13:41

Na początku robimy kopię zapasową bazy danych płatnika oraz samego katalogu z programem. Moja metoda jest następująca:
- przechodzę do katalogu z zainstalowanym Płatnikiem: C:Program FilesPROKOM Software SA
- archiwizuję cały katalog za pomocą dostępnych mi narzędzi (najpopularniejsze to WinRAR, WinZIP, etc.)
- zmieniam nazwę nowopowstałemu archiwum na: platnik-20070811.rar (taka składnia pozwala mi zachować porządek w strukturze katalogów)
- przechodzę do katalogu z bazą danych: C:Program FilesPROKOM Software SAbaza i archiwizuję sam plik "Płatnik.mdb" zmieniając nazwę nowo powstałemu archiwum na baza-20070811.rar

Tak przygotowane pliki możemy śmiało zapisać na płytce, wysłać na swój ulubiony serwer bądź też skopiować na PenDrive. Niemniej najważniejszym plikiem jest dla nas archiwum bazy danych. W "Płatniku" składuję swoje dane w bazie Access'a. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, że ten silnik bazodanowy nadaje się do czegoś więcej aniżeli nauki podstawowych poleceń SQL... jak widać, myliłem się. Całe rozwiązanie ma jeden plus: bardzo łatwo jest naprawić za pomocą ogólnodostępnych narzędzi uszkodzoną strukturę pliku. Jeśli posiadacie w programie więcej niż jeden profil i podczas dokonywania przesyłki zawiesił się Wam "Płatnik", to wiecie o czym mówię.

Sama operacja aktualizacji programu "Płatnik" nie jest obecnie taka trudna. Po wykonaniu powyższych kroków jesteśmy w posiadaniu aktualnej wersji bazy danych, którą zainstalujemy dopiero pod koniec procesu instalacyjnego.

Na początek odinstalowujemy kopię programu poprzez "Dodaj/Usuń Programy", znajdujące się w "Panelu Sterowania". Po zakończeniu powyższej operacji musimy uruchomić komputer ponownie. Instalator usunie wtedy pozostałe wpisy do rejestru, itp. Przechodzimy do katalogu "C:Program FilesPROKOM Software SA" - łatwo możemy zauważyć, że nie wszystko zostało usunięte, toteż pomóżmy mu ręcznie i usuńmy pozostałości po starym "Płatniku". Tyle.

Czas udać się na stronę http://www.platnik.info.pl do działu download. W dniu dzisiejszym jesteśmy skazani na to, aby pobrać dwa pliki: samego "Płatnika" oraz aktualizację. Klikamy więc na:
- setup.exe
oraz
- Pakiet_6_04_001A.exe

Przyszedł moment na instalację. Klikamy na setup.exe i przechodzimy krok po kroku wyświetlane przez instalator karty. Jeśli zostaniemy poproszeni o zdefiniowane miejsca, w którym leży baza danych, omińmy to stwierdzając, że podamy mu ją później. W między czasie program poprosi nas o definicję nowego hasła i danych dot. administratora. Klikamy na przycisk "Zakończ" i zaznaczamy opcję, aby instalator nie uruchamiał programu - bo po co, skoro musimy wykonać jeszcze aktualizację?

Teraz aktualizacja. Klikamy na plik Pakiet_6_04_001A.exe i całą procedurę aktualizacji spłycamy do klikania na przycisk "Dalej". Tyle.

Przechodzimy do katalogu "C:Program FilesPROKOM Software SAPłatnik 6", tworzymy katalog o nazwie "baza" i do niego kopiujemy zarchiwizowaną wcześniej bazę danych.

Uruchamiamy "Płatnika". Już na wstępie program zapyta nas o położenie bazy danych. Wybieramy ją, wpisujemy hasło i wskazujemy pierwszy profil, na który program ma sie zalogować.

Voila. Miłej zabawy. A... I na przyszłość: za wszelkie szkody nie odpowiadam ;)

Komentarze

Piotrek @ 83.13.6.*

wysłany: 2007-09-23 20:49

Wszystko OK, należy tylko pamiętać o utworzeniu "migracji" bazy danych w administratorze starego kompa - ustawienia bazy danych . pozostała mi tylko dyskietka :-)

Micro @ 217.153.19.*

wysłany: 2007-10-05 20:02

Super metoda działa na 100%.
Poszło szybko i sprawnie.
Niezwykle cenna uwaga Piotrka.

Dzięki wam bardzo. jestem przekonany, że Wasza praca (napisanie ,etody i krótka, ale jak pomocna uwaga) ułatwiła bardzo życie i nie poszła na marne.

Dzięki jeszcze raz - pozdrawiam


Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: