Marusz Logo
Strona główna
Artykuły
Seriale, daty premier
Kontakt
Promowane artykuły:
Dreamhost i czas warszawski
WinBinder - wprowadzenie
Prosty packer CSS
Zend Studio i Ubuntu
Oficjalny dystrybutor MOTOmed
WebMail Claros Software
Miasto Plusa - bramka napisana w PHP
Płatnik na Laptopie - opis instalacji
Płatnik - przeniesienie programu
Captcha w PHP - prosty przykład
Linux, skrypt txt2srt
Windows, prosta konwersja txt2srt
Linux, NapiProjekt, TXT i SRT

WinBinder - aplikacje okienkowe pisane w PHP

2008-06-13 22:46

WinBinder (http://winbinder.org) - od dłuższego czasu przyglądałem się temu projektowi. Wyszedłem z założenia, że najważniejsze w tego typu przedsięwzięciach są aktualizacje i chęci do pracy twórców. Na WinBinderze można się zawieść. Autorzy ostatnią wersję - alphę zresztą - wydali w połowie 2006 roku. Niemniej moja ciekawość i liczba postów na tamtejszym forum (co oznacza, że ktoś tego używa) przekonały mnie, aby wypróbować ten projekt. Zaznaczam, że całość testuję od 12 godzin. Póki co jestem pozytywnie rozczarowany a sam fakt braku aktualizacji przestał mnie tak bardzo obchodzić - sami zobaczycie zaraz dlaczego.

Otóż zabierając się za zabawę z WinBinderem, byłem przekonany, że jestem skazany na używanie narzędzia IDE wyprodukowanego przez jego twórców (napisanego w samym PHP zresztą). Okazało się, że istnieje bardzo bogata i alternatywna forma rozwoju wizualnej części programu. Zanim jednak przejdziemy do programowania, warto zaopatrzyć się w 3 ważne aplikacje (oczywiście w najnowszych wersjach):
- WinBinder http://winbinder.org/download.php
- MySQL Server (dla pliku libmysql.dll)
- WinASM

Najpierw instalujemy WinBindera. Ogólnie sam instalator jak i wynik instalacji pozostawiają wiele do życzenia. Najlepiej jest - dla samego świętego spokoju - zainstalować pakiet tak jak proponuje to setup - C:/WinBinder. Dodatkowo zaznaczcie ściągnięcie paczki z PHP 5.0.x - całość przyda się później do współpracy z serwerem MySQL, gdyż PHP4 nie posiada w sobie biblioteki do obsługi połączenia MySQL w wersji większej niż 4.1. Voila. I teraz może nam się przytrafić pierwsza niespodzianka. Otóż jak WinBinder skończy się instalować powinien wyświetlić okienko informacyjne z możliwością wyboru takich chociażby opcji, jak sprawdzenie wersji PHP albo uruchomienie środowiska IDE. U mnie nic takiego nie miało miejsca, więc udałem się szybko na forum i wyczytałem, że autorzy w najnowszej alphie skopali ścieżkę do interpretera PHP - należy ją poprawić w samym pliku C:\WinBinder\phpcode\examples\welcome.phpw zamieniając php-win.exe na C:\WinBinder\binaries\php50\php-win.exe.

Przechodzimy teraz do MySQL. Ściągamy wielkiego ZIPa, po czym rozpakowujemy go i pożyczamy sobie pliczek libmysql.dll z katalogu /lib/opt. Wrzucamy go bezpośrednio do katalogu C:\WinBinder\binaries\php50. Od tego momentu PHP5 bez problemu zrealizuje połączenie MySQL. Na forum WinBindera polecają wrzucić tą bibliotekę do folderu systemowego C:/WINNT/system32 - więc sami sobie wybierzcie, co Wam bardziej na sercu leży.

Ostatni krok to instalacja WinASM. Tu sprawa jest banalna. Rozpakowujemy archiwum i przerzucamy folder z programem tam, gdzie nam jest wygodnie. I tyle. WinASM to największa perełka w zestawie. Otóż, za pomocą jego będziemy projektować wygląd interfejsu naszej aplikacji. Dzięki niemu możemy śmiało olać banalny i średnio dopracowany edytor wrzucony do pakietu WinBinder.

W następnym tekście podstawy użycia WinASM.

Komentarze

Łukasz @ 78.8.53.*

wysłany: 2008-06-15 10:27

Mnie to nie dziala. Jak wrzucam jakis skrypt, gdziekolwiek, daje mu rozszerzenie phpw to pokazuje mi, ze jest brak ikonki i nie chce sie odpalic.


Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: