Marusz Logo
Strona główna
Artykuły
Seriale, daty premier
Kontakt
Promowane artykuły:
Dreamhost i czas warszawski
WinBinder - wprowadzenie
Prosty packer CSS
Zend Studio i Ubuntu
Oficjalny dystrybutor MOTOmed
WebMail Claros Software
Miasto Plusa - bramka napisana w PHP
Płatnik na Laptopie - opis instalacji
Płatnik - przeniesienie programu
Captcha w PHP - prosty przykład
Linux, skrypt txt2srt
Windows, prosta konwersja txt2srt
Linux, NapiProjekt, TXT i SRT

Instalacja programu "Płatnik" na komputerze przenośnym (laptopie) nie wyposażonym w stację dysków.

2007-06-09 09:57

Rok 2005. Firmy zajmujące się sprzedażą sprzętu komputerowego starają się sprostać wszelakim oczekiwaniom klientów. Zmieniają się style, upodobania, świat idzie do przodu. Producenci obudów zarywają noce wymyślając kolejne kosmiczne wzory, aby to ich produkty trafiły pod strzechy. Ceny laptopów poszły tak znacząco w dół, że obecnie wybór pomiędzy komputerem stacjonarnym a przenośnym nie stanowi takiej bariery jak kiedyś. Wszystko było by super, gdyby nie jeden problem, który najlepiej można zobrazować na przykładzie mobilnego businessmana.

Osobnik ten kieruje się przy wyborze sprzętu komputerowego najczęściej stawiając na jego wagę i wielkość odstawiając sprawy multimedialności (gry, grafika, etc.) na bok. Kłopot pojawia się wtedy, gdy instalujemy oprogramowanie firmy Prokom (jedyne, słuszne, obowiązkowe w momencie, gdy liczba zatrudnionych osób jest większa od 5) i próbujemy dokonać transakcji dokumentów z komputera do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dla tych, którym nie dane było sprawdzić jakie to skutki może przynieść taka operacja powiem, że do poprawnej wymiany dokumentów wymagana jest... Stacja dyskietek 3.5", ponieważ klucz (tzw. privkey, osadzony w pliku privkey.pem) który otrzymujemy z ZUSu, zapisany jest na dyskietce. Sam program - podejrzewam, że w celach bezpieczeństwa - nie obsługuje możliwości wyboru urządzenia czy katalogu z tymże plikiem, więc najzwyczajniej w świecie jesteśmy ugotowani. Mamy dwa wyjścia. Zwolnić wszystkich pracowników... I bardziej prawdopodobne, dokupić zewnętrzną stację dysków pod port USB. Kiedy to ostatnie rozwiązanie jako tako spełnia się w warunkach domowych, tak w przypadku maszyny mobilnej (laptopa) jest ewidentnym utrudnieniem. Sam znalazłem się w takiej sytuacji i zdesperowany zacząłem szukać i co najlepsze, z powodzeniem.

Jeśli pierwszy raz instalujesz program Płatnik wiedz, że MUSISZ posiadać dostęp do komputera wyposażonego w stację dysków. Nie będę proponował miejsc w których możesz dokonać tego typu instalacji. Popytaj znajomych, zadzwoń do kafejki internetowej, zrób to na komputerze w pracy. Generalnie chodzi o to, że musisz zawieść do ZUSu wniosek, a ten musi być zapisany na dyskietce. Potem otrzymujesz klucz. I kiedy masz już go w ręce, możesz zainteresować się dalszą częścią artykułu.

Jeśli jesteś posiadaczem programu Płatnik i chcesz dokonać operacji przeniesienia bazy danych wraz z programem na laptopa, dobrze trafiłeś. Na początku zrób backup (kopię zapasową) danych. Polecam przejść się do katalogu w którym zainstalowałeś Płatnika (najczęściej jest to C:Program FilesPROKOM Software SA i zrzucić cały katalog Płatnik6 gdzieś w inne miejsce. Pamiętaj, że ani autor tego tekstu, ani firma Prokom, nie odpowiadają za szkody które popełnisz. Po dokonaniu kopii zapasowej, czas przerzucić katalog Płatnik6 (bądź też samą bazę danych) na laptopa/inny komputer. Możesz to zrobić - przykładowo - nagrywając całość na płytę CD/DVD bądź też kopiując go po sieci lokalnej. Wybór należy do Ciebie / Twoich możliwości technicznych. Teraz nic innego nie pozostaje, jak ściągnąć ze strony Płatnika najnowszą jego wersję (http://www.platnik.info.pl/index.php?p=pobierz#dl). Instalujemy, przenosimy bazę danych, uruchamiamy i sprawdzamy czy wszystko gra. Czas na przekaz elektroniczny.

Na komputerze wyposażonym w fizyczną stację dysków instalujemy darmowy program rawrite. Najnowszą jego wersję pobierzemy ze strony http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/rawwrite.htm. Rozpakowujemy plik (na dzień dzisiejszy jest to ten plik: http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/rawwritewin-0.7.zip) i uruchamiamy program. Przechodzimy do zakładki Read, umieszczamy dyskietkę z kluczem prywatnym w stacji dysków i wybieramy ścieżkę, pod którą zostanie zapisany obraz dyskietki. Polecam go zapisać pod nazwą: platnik-nazwafirmy-klucz.img

Kiedy obraz zostanie utworzony, kopiujemy go na docelowy komputer. Metody kopiowania analogiczne do metod przenoszenia całego Płatnika. Albo sieć lokalna, albo CD/DVD.

Teraz, kiedy na laptopie mamy już zainstalowanego Płatnika, katalog z obrazem dyskietki zawierającej klucz prywatny i jesteśmy na skraju załamania nerwowego, ściągamy ostatni program: emulator stacji dyskietek! Znajdziemy go pod adresem http://chitchat.at.infoseek.co.jp/vmware/vfd.html#download. Jest to również darmowy program, więc jesteśmy w stu procentach legalni. Interesujący nas plik (na dzień dzisiejszy) znajduje się pod adresem: http://chitchat.at.infoseek.co.jp/vmware/vfd21-050404.zip. Rozpakowujemy ściągnięty plik i umieszczamy go, najlepiej, na dysku C:. Uruchamiamy plik vfdwin.exe i w zakładce Driver klikamy kolejno na przyciski Install oraz Start. Przechodzimy do zakładki Drive0 i klikamy na przycisk Change w pozycji Drive letter. Z pola wyboru wskazujemy na A: i klikamy na OK. Teraz klikamy na przycisk Open, wskazujemy nasz obraz dyskietki z kluczem prywatnym (klikając na przycisk Browse) i zaznaczamy opcję Write Protect. Powinniśmy zobaczyć napis:
Drive 0: Write protected.
Drive 0: A virtual floppy image is opened.
Zamykamy okno programu, uruchamiamy ikonę Mój komputer i... Widzimy nowiutkie urządzenie o nazwie Stacja dyskietek 3,5. Od tej chwili wysyłanie dokumentów stanie się proste, łatwe, przyjemne, a co najważniejsze, stanie się MOŻLIWE.

Komentarze

Piotrek @ 83.13.6.*

wysłany: 2007-09-23 11:04

Sprawdzimy i jedno i drugie

qwerty @ 83.26.43.*

wysłany: 2007-12-11 14:49

nie potrzebna jest stacja dyskietek......
1. jezeli mamy PenDrive to na niego kopiujemy pliki z kluczem i w Windowsie przypisujemy litere A do napedu Pendrive

lub

2. pliki z kluczem zapisujemy np. w katalogu C:KEY i w polu uruchom wpisujemy komende: SUBST a: c:key
i gotowe

qwerty @ 83.26.43.*

wysłany: 2007-12-11 14:50

.....oczywiscie c:key (a nie c:key)

Hakir @ 78.8.51.*

wysłany: 2008-09-14 08:02

Metoda Marusza jest prostsza, lecz rozwiązanie qwertego nie wymaga instalacji programów. Super, wielkie dzieki!

Maciek @ 83.29.70.*

wysłany: 2009-04-11 13:02

Najprościej ściągnąć program który zmienia ścieżkę w Płatniku. Jest tutaj: hcm.nazwa.pl w dziale programy. Nazwa to PrivKey.

lolol @ 83.22.222.*

wysłany: 2009-09-29 09:36

nudze sie na infie :)


Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: