Marusz Logo
Strona główna
Artykuły
Seriale, daty premier
Kontakt
Promowane artykuły:
Dreamhost i czas warszawski
WinBinder - wprowadzenie
Prosty packer CSS
Zend Studio i Ubuntu
Oficjalny dystrybutor MOTOmed
WebMail Claros Software
Miasto Plusa - bramka napisana w PHP
Płatnik na Laptopie - opis instalacji
Płatnik - przeniesienie programu
Captcha w PHP - prosty przykład
Linux, skrypt txt2srt
Windows, prosta konwersja txt2srt
Linux, NapiProjekt, TXT i SRT

Debian (8.2 Jessie, x86) i Netflix

2016-10-31 04:07

Korzystanie z Netfliksa na 32 bitowym Linuksie to nie jest dzisiaj taka prosta sprawa. Generalnie winę ponosi przeglądarka Chrome (nie mylić z Chromium), ponieważ Google od lutego 2016 wydaje swoją przeglądarkę tylko dla Linuksów 64 bitowych. Ostatnia działająca wersja Chrome nosi numer 48.0.2564.116.

Pierwszy krok jaki trzeba podjąć to ściągnąć odpowiednią paczkę z przeglądarką Chrome: google-chrome-stable_48.0.2564.116-1_i386.deb. Na ten moment nie znam lepszej metody, gdyż oficjalne repozytoria Google usunęły ten pakiet.

Krok drugi to instalacja powyższego pakietu i sprawdzenie czy Chrome działa. Odpalamy przeglądarkę, wchodzimy na stronę Netflix.com i uruchamiamy jakiś film. Działa? Przechodzimy do następnego etapu.

A, zapomniałbym, jest jeden myk, którego wcześniej nie przewidziałem. Mianowicie, Chrome nie potrafi dogadać się z oprogramowaniem odpowiedzialnym za wygaszanie ekranu. W Internetach są setki stron, które tłumaczą, jakie kroki trzeba podjąć, aby ten problem rozwiązać. Niestety, żadne z napotkanych rozwiązań u mnie nie zdawało egzaminu. Czy próbowałem ustawiać "xset s off" oraz "xset -dpms"? Tak. Czy zainstalowałem program Caffeine i nakazałem mu obsługiwać Chrome? Tak. Wszystko w piach. Kiedyś rwałbym sobie włosy z głowy aby wyczaić na czym polega problem, dzisiaj już mi się po prostu nie chce. Postanowiłem napisać bardzo prosty skrypt w bashu, który spełnia swoje zadanie znakomicie. Nazwałem go netflix-keeper.

Skrypt netflix-keeper można pobrać stąd. Wrzucacie go do /usr/bin/netflix-keeper, nadajcie mu prawa do uruchamiania (chmod +x /usr/bin/netflix-keeper) i tyle. Zasada działania jest prosta: co 4 minuty skrypt sprawdza czy uruchomiona jest przeglądarka Chrome. Jeśli tak, to sprawdza ile czasu minęło od wciśnięcia jakiegokolwiek klawisza czy ruszenia kursorem myszy. Jeśli więcej niż 4 minuty to skrypt wysyła kod klawisza shift do środowiska graficznego. W ten sposób oszukujemy wygaszacz ekranu.

Krok trzeci to stworzenie na pulpicie aktywatora z odpowiednimi parametrami (ja korzystam z Xfce). W polu "Polecenie" wpisujemy:

Przypisujemy ikonę do aktywatora i cieszymy się działającym Netflixem.

Komentarze


Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: